banner21

banner17

16 Eylül 2019 Pazartesi

Diriliş Ertuğrul son bölüm

Beğeniyle izlenen Diriliş Ertuğrul'un son bölümü dün akşam TRT 1 ekranlarında sizlerle oldu. Diriliş 'Ertuğrul son bölümde neler oldu

03 Mart 2015 Salı 12:07
Diriliş Ertuğrul son bölüm
Diriliş 'Ertuğrul 10. bölüm yayınlandı. Diriliş Ertuğrul'un son bölümü dün akşam TRT 1 ekranlarında sizlerle oldu. Diriliş Ertuğrul hayranları geçen hafta nefes kesen son bölümden sonra merakla dizinin 10.bölümünü bekliyordu. 10. bölüm ve detaylar haber7.com'da sizlerle
Diriliş Ertuğrul yeni 10. bölüm izle


Diriliş 'Ertuğrul 9.bölümde neler olmuştu

Kayılar Tapınakçılar tarafından ihanete uğrayarak, El Aziz’in verdiği yurdu kaybetmişlerdir. Kış kapıdadır. Binlerce Oğuz, çocukları, aileleriyle ve sürüleriyle çaresizliğe mahkum olmuştur. Ertuğrul, obasının içine düştüğü bu derin komployu çözmek ve Halep Sarayındaki kumpası ortaya çıkarmak için harekete geçer. Ne var ki, Halep Emiri’nin Komutanı tarafından yakalanarak işkenceye alınır. Öte yandan, Selçuklularla, Eyyubileri savaştırmak ve Haçlı Savaşlarına uygun bir zemin hazırlamak isteyen Tapınak Şövalyelerinin lideri olan Üstad Petruccio, Ertuğrul’un aşık olduğu Halime Sultan’ın erkek kardeşi Şehzade Yiğit’i, Selçuklu devletinin başına bela etmek için yetiştirmeye karar verir. Zindanlarında esir tuttuğu Ertuğrul’un Alp’i olan Turgut için ise çok daha hain planları vardır. Kayılar üzerine çöken bu felaket bulutlarıyla mücadele etmenin yolunu ararken, Kayıların Beyi Süleyman Şah, tehlikeli bir karar alarak, obanın gerekirse savaşmasını göze alır.
Diriliş Ertuğrul final bölümünü sinemada yapacak

TRT'nin en iddialı dizisi Diriliş Ertuğrul final bölümüyle sinema ekranınına taşınacak.
TRT1'de başrollerinde Engin Altan Düzyatan, Kaan Taşaner ve Hülya Darcan'ın yer aldığı 'Diriliş: Ertuğrul' isimli dizi, 2017 yılında beyazperdede final yapacak.
Aralık ayında ekran macerasına başlayan ve 3 sezon yayınlanması planlanan dizinin setini ziyaret eden Habertürk yazarı Mustafa Doğan, 'Diriliş: Ertuğrul'la ilgili şu bilgileri verdi:
Diriliş'in finali beyazperdede Perşembe günü “Diriliş-Ertuğrul”un Beykoz Kaymakdonduran Mesire Alanı'ndaki setindeydim. Dizinin Ertuğrul Bey'i Engin Altan Düzyatan'dan takipçilerini sevindirecek bir bilgi aldım. 17 Haziran'da sezon finali yapacak olan ve üç sezon planlanan dizinin finali beyazperdede olacak.
Reyting listesinin zirvesini parselleyen yeni Osmanlı dizimiz “Diriliş Ertuğrul”, aslında Riva'da, 40 bin metrekarelik alana kurulan dev platoda çekiliyor. Ama yeni bölümde yer alan ormanda kovalamaca ve dövüş sahneleri için ekip perşembe günü Beykoz-Kaymakdonduran Mesire Alanı'ndaydı. 
Diriliş Ertuğrul dizisi ve bilinmeyenleriTarih kitapları Ertuğrul Gazi'yi ve yaşanan o olayları nasıl anlatıyor? İşte bilinmeyenleriyle 'Diriliş Ertuğrul' ve hikayeleri...
51 BİN METRE KARE AÇIK VE KAPALI ALANDA PLATO KURULDU

Türk dizi tarihinin en büyük prodüksiyonlarından biri olan Diriliş "Ertuğrul" Dizisi için 60 kişilik dekor ve sanat ekibi oluşturuldu. Bu ekip tarafından dizi için Beykoz Riva ve Kundura Fabrikası'nda o döneme ait iki plato kuruldu. Aslına uygun olarak 600 metrekarelik Süleyman Şah otağı ve yine döneme ait 35 adet çadırla birlikte toplam 40.000 metrekare alanda Riva'da 13. yüzyıla ait Kayı Obası yeniden canlandırırdı. Kayı Obası'nda ayrıca oba çarşı, kilimhane, otağ meydanı ve talimhane yer alıyor. Beykoz Kundura Fabrikası'nda kurulan 6.000 metrekarelik kapalı alanda ise Halep, Halep Sarayı, arz odası, konuk odaları, koridorlar, zindanlar, Selçuklu Kasrı, Tapınak Şövalyeleri Kale, salon ve odaları ile birlikte tekke gibi döneme ait mekânlar inşa edildi. Yine Beykoz Kundura Fabrikası'nda 5.000 metrekare açık alana Halep Çarşı, kale içi, Süleyman Şah Çadır içi, Tapınak Şövalyelerinin zindanı, koridoru ve ibadethanesi gibi mekânlar da inşa edildi.
4 BİN METREKARE KUMAŞ KULLANILDI

Diriliş "Ertuğrul" Dizisi için 1000'eyakın kostüm ve binlerce savaş malzemesi ve aksesuar sıfırdan üretirken kostüm ve börklerde kullanılan mücevher takıları, sanat grubunun kullandığı bakırlar ve madeni aksesuarlar Türkiye'nin dört bir yanından toplatıldı. Ahşap malzemeler ise elde üretildi. Kostüm ve dekorlar için 4 bin metrekare kumaş kullanıldı.

DİZİ İÇİN AT ÇİFTLİĞİ KURULDU

Dizi için ayrıca at castı yapılarak 25 adet at satın alındı. Yine dizi için Riva'da at çiftliği kurulurken bu atlar Uluslar arası koreografi ekibi Nomad tarafından 3 ay eğitildiler. Dizede atlar dışında ceylanlar, develer, koyunlar, keçiler, bülbül ve kekliklerde yer alarak kast ekibinin bir parçası oldular.
HOLLYWOOD'DAN KOREOGRAFİ EKİBİ

Diriliş "Ertuğrul" Dizisi'nin hazırlık süreci 10 ay sürerken beş ay boyunca tarihçi danışmanlar eşliğinde senaryo grubu tarafından hikâye oluşturuldu. Üç ay uluslar arası Moğol sanatçı Gammat'a hikaye, dekor ve kostümlerle ilgili dizinin illüstrasyon çizimleri yaptırıldı. Yine dizide ki koreografiler için Cengiz Han, Cehennem Melekleri 2, 47 Ronin ve Barbar Conan gibi dünyaca ünlü filmlerde yer alan özel koreografi ekibi Nomad getirtildi. Nomad ekibi dizi oyuncularını ve atlarını eğitirken ayrıca dizinin koreografilerini de hazırladılar. Tanıtımlarında ki görsel efektleri ile dikkat çeken Diriliş "Ertuğrul" Dizisi Hollywood kıvamında ki görsek efektleri ve animasyonlarıyla da çok konuşulacak.

DİRİLİŞ "ERTUĞRUL"

"O; güneşi bayrak, göğü çadır eyleyip kısraklarını uçsuz bucaksız ovalara sürdü. Yağız yeri titretip, mavi göğü deldi. Pusatlarını yar eyleyip, ordularını gür kıldı. Daha çok denize, daha çok toprağa ilahi muştuyu taşıdı. Dünyanın iki hükümdara dar geldiğine inandı. Ve dünyayı bir hükümdara yar kıldı. Süleyman Şah oğlu Ertuğrul ümitlerin tükendiği bir çağda dirilişin adı oldu. " Diriliş, dünyanın kaderini belirleyen adamın hikayesi. Hikaye: 13. Yüzyıl… Dünya yeni kudretini arıyordu. Ve Anadolu, emperyallerin kavgaya tutuştuğu bir diyardı. 1071'de Türklerin girdiği bu topraklara şimdi, Haçlılar ve Moğollar da ortak olmak istiyordu. Akdeniz, Karadeniz, Balkanlar, Kafkasya ve Mezopotamya yeni sahibini arıyordu. İşte bu yangın yerinde, bizim hikayemizin kahramanı Ertuğrul da, 400 çadırlık obasına bir yurt arıyordu. Yıllardır yersiz ve yurtsuz kalan Kayılar, Ertuğrul'dan acılarına, çilelerine ve yolculuklarına son verecek bir yurt istiyordu. Ertuğrul, göğü çadır, yeri yatak eyleyerek zor bir mücadeleye talip oldu. Tapınak Şövalyeleri ve vahşi Moğollar onun en büyük düşmanlarıydı. Ertuğrul, ümitlerin tükendiği bir çağda nice zorluğa göğüs gererek, azmi ve sabrı sayesinde düşmanlarını yendi ve Kayı boyuna bir yurt verdi. Bu yurtta üç kıtada altı asır hüküm sürecek olan dünyanın en ihtişamlı devleti Osmanlı İmparatorluğu kuruldu. Bu muhteşem devletin sırrı da kahramanımız Ertuğrul'un hikayesinde gizliydi.
Ertuğrul'un, İbn-i Arabi'den aldığı bu sır, onu adım adım hayallerine taşıdı. Ertuğrul, hayallerine giderken aslında dünyaya yeni bir medeniyet armağan etti. Temellerini attığı devlet, dünyanın kaderini değiştirdi. Biz de dünyanın kaderini değiştiren adamın destansı hikayesine, boyun eğmeyen karakterine, büyüleyici aşkına ve tüm insanlığa yetecek adalet duygusuna şahitlik edeceğiz. "Bu mücadelede casuslar, hainler ve şövalyeler; Bu yolculukta entrika, tehlike ve ölüm; Bu hikayede yoldaşlık, fedakarlık, cesaret ve yiğitlik; Bu destanda büyüleyici bir aşk var." 
'Diriliş Ertuğrul' reytingde kaçıncı oldu?

TRT'nin sezonun en iddialı dizilerinden olan 'Diriliş Ertuğrul'un ilk bölümü reyting listesini alt-üst etti.
Merakla beklenen ve dün akşam ilk bölümüyle TRT 1'de ekrana gelen 'Diriliş Ertuğrul' dizisi, AB ölçümlerinde ilk sırada yer aldı. Toplam da ise 2. sırada yer alarak ilk haftasını zirvede tamamladı.
Sosyal medyada da diziye tam not verilirken, eleştirilen tek konu 'aşk' temasının dizinin asıl konusunun önüne geçebileceği endişesi oldu. 

REPLİKLER ÇOK BEĞENİLDİ

Dizide geçen diyalolglar da oldukça beğeni topladı. Sosyal medyada en çok paylaşılanlar arasına giren sözler ise şöyle;

-''Davamız kuru bir cihangirlik davası değildir.Bilakis davamız İslam davasıdır.''

-''Zalim, adam vermezsek gök kubbeyi başımıza yıkacakmış. Eğer verirsek gök kubbe başımıza yıkılmaz mı?''
-Türklerle Selahattin Eyyübülerin torunlarını birbirine düşürdük mü iş tamam
- Töre bilmeyen adamdan Sultan olmaz, Bey de olmaz adam da olmaz. Bizim de adam olmayanla işimiz olmaz.

-'Şimdi tüm İslam Dünyası intikam peşine düşsün bakalım.'

-Ol deyince olduran, gönüllerimizi iman nuruyla dolduran Allah'ın 99 adıyla. Ya Bismillah

-''Bey kızı töre bilmez olmuş. Atasının sözünün üstüne söz söyler olmuş.''

--Nereye gidersiniz?
-Haydan gelip, Hu’ya gideriz.

-'İntikam yoksa,saman askerden farkı kalmaz şövalyenin.''

-''İçindeki kibir putunu ne zaman büyüttün sen ?''
Dizi, televizyon eleştirmeni Mesut Yar'dan da tam not aldı. Yar 'Diriliş-Ertuğrul dizisi sanırım Türk TV tarihinin en pahalı prodüksiyonu olarak bir kenara not düşülecek... Sadece ilk bölümünün çekimi bir buçuk ay süren, hazırlanmasını filan da katarsanız pratiğe geçişi bir yılı bulan dizinin görsellikten kadrosuna kadar farklı bir vitrin yaratması dizi endüstrisi adına gurur duyulacak bir şey...' diye yazdı. 
Anahtar Kelimeler: ErtuğrulHaberAhberi
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV