banner21

banner17

22 Eylül 2019 Pazar

İran: Güvenli bölgeye karşıyız

İran, Türkiye'nin Suriye'de sınırında kurmak istediği güvenli bölgeye karşı çıktıklarını açıkladı.

27 Ağustos 2015 Perşembe 13:49
  İran: Güvenli bölgeye karşıyız


İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, Suriye sınırında güvenli bölge oluşturulmasının uluslararası kurallara aykırı olduğunu iddia ederek, İran'ın buna karşı çıktığını söyledi.
Dışişleri Bakanlığının haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Afham, "Suriye'nin egemenliğine zarar verecek her eyleme karşı olduğumuzu açık bir dille ifade ettik. Bu konu uluslararası kurallara aykırıdır" iddiasında bulundu.
Afham, güvenli bölge oluşturulması ve Türkiye'nin sınırlarındaki güvenliği sağlamaya yönelik kendi topraklarında aldığı tedbirlerin iki ayrı konu olduğunu olduğunu savundu.
İRAN VATANDAŞLARINA TÜRKİYE'YE SEYAHAT UYARISI

Sözcü Afham, Türkiye'deki terör olaylarıyla ilgili İran vatandaşlarına Türkiye'ye kara yoluyla seyahat edilmemesi uyarısı yapıldığını ve Türkiye'nin de konuya gerekli önemi gösterdiğini kaydetti.
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in ertelenen Türkiye ziyareti hakkında da değerlendirmede bulunan Afham, Zarif'in uygun bir zamanda Türkiye'ye geleceğini kaydetti. Afham, ziyaretin hem Zarif hem de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun gündeminde olduğunu belirterek, "İki bakanın programına uygun bir vakitte bu ziyaret kesinlikle yapılacak" dedi.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV