banner21

banner17

22 Eylül 2019 Pazar

Alman vekil nefret kustu! Şaşkına çeviren sözler

Sağ popülist Almanya için Alternatif partisinin başbakan adayı Alice Weidel başörtüsü yasağını savundu.

29 Mayıs 2017 Pazartesi 09:02
Alman vekil nefret kustu! Şaşkına çeviren sözler
Tagesspiegel am Sonntag gazetesine mülakat veren Weidel "Başörtüleri kamusal alanda ve sokakta yasaklanmalı. Bu, yasalarla sabit hale getirilmeli" dedi. İslam’da erkeklerle kadınların eşit olmadığını söyleyen Weidel, başörtüsü ile erkeklerle kadınlar arasındaki ayrımcılığın görünür hale geldiğini ve başörtüsünün "mutlak cinsiyetçi bir simge" olduğunu savundu.

"Başörtüsü Almanya'ya ait değildir" diyen Alice Weidel sadece gözleri açıkta bırakan nikap (peçe) ve vücudu tamamen örten burkanın "her yerde" yasaklanması gerektiğini söyledi. Sağ popülist siyasetçi, yasağa karşı gelenlere ağır para cezaları uygulanması gerektiğini belirtti.

"Din özel kaldığı ve saldırgan olmadığı müddetçe özel bir konudur" diyen AfD'nin başbakan adayı Alice Weidel eleştirilerinin "Almanya'ya tamamen uyum sağlamış, vergisini ödeyen, yasalara uyan Müslümanlarla bir ilgisi olmadığını" söyledi.

"HAÇ TAŞIMAK SERBEST OLMALI"

Tagesspiegel am Sonntag'da yer alan röportajda Berlin'de tarafsızlık yasası uyarınca Protestan bir öğretmenin ucunda haç olan kolyesini takmasına izin verilmemesi de gündeme geldi. Uygulamayı abartılı bulduğunu belirten Alice Weidel kadın öğretmenin haç taşıyabilmesi gerektiğini söyledi.

AfD'nin ırkçı ve Yahudi düşmanı ideolojilerle arasına özel olarak sınır çekmesine gerek olmadığını da vurgulayan Weidel, "Bir seçim programımız var, bir temel ilkeler programımız var. Bunlar yeterli" diye konuştu.

"İSLAM ALMANYA'YA AİT DEĞİL"

Almanya için Alternatif partisinin seçim programında İslam'ın "Almanya'ya ait olmadığı" ifade ediliyor. Eylül ayında yapılacak Federal Meclis seçimlerinde ilk kez yarışacak olan parti, Almanya'da yapılan kamuoyu araştırmalarına göre meclise girmeyi başarıyor.

KAYNAK DW 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV