banner21

banner17

23 Temmuz 2019 Salı

O Parti 1 yılda 3'e ayrıldı!

Türkiye Komünist Partisi’nde (TKP) geçen yıl yaşanan ayrışmadan sonra ayrılan taraflar partilerini kurmuş, bir grup Komünist Parti (KP) diğer bir grup Halkın Türkiye Komünist Partisi (HTKP) olarak yola devam etmeye karar vermişti.

31 Ağustos 2015 Pazartesi 15:57
   O Parti 1 yılda 3'e ayrıldı!

Ağustos ayı başında olağanüstü kongresini gerçekleştiren HTKP’de de sorunlar yaşandı, bu partiden ayrılan 147 kişi, 18 Ağustos itibariyle Türkiye Komünist Hareketi’ni (TKH) kurdu.
İdeolojik farklılıklar nedeniyle yaşanan son kopuşun ardından tarafların hepsi kendilerinin “TKP’nin geleneksel çizgisini sürdürdüğünü” iddia ederken, tekrar tekrar bölünmelere neden olan ‘ideolojik anlaşmazlıkları’ da anlattı.
TKP’nin 2’ye ayrılması sürecinde oluşan HTKP’nin Genel Başkanı Erkan Baş, sorunu salt TKP içi bir tartışma olarak görmenin eksik olacağını belirterek, şunları söyledi: “Türkiye’de solun nasıl büyük olanaklara sahip olduğunu Gezi direnişi ve ertesinde hep beraber gördük. Bu büyük olanaklarla buluşma arayışı içinde olan, görece genç kadroların temel arayışları mevcut statükoyu korumak olan eski liderliklerle ayrışma yaşamaması kaçınılmazdı. Maalesef sol içerisinde kimi unsurlar, yaşamlarına Türkiye’de böyle büyük bir halk ayaklanması yaşanmamış, Gezi direnişi hiç olmamış gibi devam etmek istiyor. Bunu kabul etmek mümkün değildi.”

‘Yan yana gelinen bir tablo’
HTKP’den ayrılan 147 kişinin kurduğu Türkiye Komünist Hareketi’nin Genel Başkanı Kurtuluş Kılçer ise TKP’nin eski iddiasıyla yola devam etmesi gerektiğini düşündüklerini belirterek anlaşmazlığa ilişkin şunları söyledi: “Sosyalizmin Mao’cu hattını temsil eden bir siyaset çizgisi izlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sosyalist hareketin ciddi bir odak olacağını düşünüyoruz. Birleşik Haziran Hareketi (BHH) adıyla bizim de içinde yer aldığımız bir güç birliği var. BHH içerisinde sol, sosyalist bütün güçlerin bir araya geldiği bir mücadele yürütülüyor. Bölünme değil yan yana gelinen bir tablo sonuçta ortaya konuluyor.”

‘Ayrışmaları ilgilendirmiyor’
TKP’nin dağılmasıyla kurulan Komünist Parti’nin Merkez Komite Üyesi Kemal Okuyan ise tartışmalardan uzak olduklarını belirterek şöyle devam etti: “Ayrışan tarafların neler yaptığına bakılırsa, ayrışmanın neden olduğu ortada. Biz TKP’nin geleneksel çizgisini sürdüren bir partiyiz. Bu çizginin birçok sorunları var. Bu yaklaşımla yan yana yürüyemezdik ve ayrıştık. Diğer arkadaşların yeniden ayrışması bizi ilgilendirmiyor. Bu partilerden seçime girme izni bulunan sadece biz varız.”
(Milliyet)

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV