banner21

banner17

23 Eylül 2019 Pazartesi

HDP adaylarını tanıttı: Hiçbir partiye düşman değiliz

Seçimlerde alacağı sonuç en çok merak edilen parti olan HDP, adaylarını Ankara'da düzenlenen bir toplantı ile tanıttı.

10 Nisan 2015 Cuma 16:13
HDP adaylarını tanıttı: Hiçbir partiye düşman değiliz
 

HDP Ankara ’da düzenlenen bir toplantıyla adaylarını tanıttı. İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi’ndeki konferans salonunda yapılan tanıtım toplantısına adayların önemli bir bölümü katılırken, salon da HDP bayrakları ve renkleri ile süslenerek ışıklandırıldı.

Evrensel gazetesinin haberine göre, toplantıya sadece adaylar davet edilmesine rağmen partililer ve seçmenlerden de yoğun bir katılım oldu. Yaklaşık 1000 kişi tanıtım toplantısına katılmak isteyince sadece 600 kişilik olan salonda izdiham yaşandı. Basının da büyük ilgi gösterdiği tanıtım toplantısında Kürtçe, Türkçe, Arapça, Ermenice, Lazca, İngilizce şarkılar çalındı.
Toplantıda HDP’nin "Bizler HDP, Biz'ler Meclise" isimli seçim şarkısı tanıtıldı.

Eşbaşkanlar Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş da birer konuşma yaptılar. İlk sözü alan Yüksekdağ, "Aday listemiz, 'Ben başkan olacağım' diyene karşı 'Biz'ler Yeni Yaşamı kuracağız' diyenlerin listesidir" dedi.
Selahattin Demirtaş ise sözlerine "Bizler belki 550 adayla buradayız ama bizi buraya getiren yol zorlu yoldu, emeklerle gözyaşları ile geldik. Bizi buraya getiren parti şehitlerine şükran borçluyuz" diyerek başladı. Demirtaş, "Ortadoğu kan gölüyken 100 yıl sonra bütün bölge emperyalizm dayatması altında iken, IŞİD vahşeti varken, kimlik siyasetinin yapıldığı bir coğrafyada alevi ile suninin el ele vermesi, Türk ile Kürt'ün el ele vererek evet bizler farklılıklarımızla HDP'yiz demek büyük bir cesaret işidir. Bu yüzden sizleri kutluyorum" dedi.
"Bizler seçime giriyoruz savaşa girmiyoruz" diyen Demirtaş, iktidarın ortamı gerginleştirdiğini söyledi. Demirtaş ayrıca adaletsiz bir seçim süreci olduğunu söyleyerek, "Ama hiç bir siyasi parti bizim düşmanımız değildir, tamamı ile insani ve dostane ilişkilerle bu kampanyayı yürüteceğiz. Biz fikirlerimizle varız. Sizler bütün dayatmalara rağmen ısrarla, inatla, Zaza ve Laz inadıyla çalışacaksınız. Bizlerin büyük özlemleri, umutları var, Türkiye artık barışa doğru istikrara doğru yelken açmış olacak. Bütün kaygıları korkuları giderecek bir seçim sonucu ortaya çıkaracağız. Çünkü HDP'nin başarısı sadece HDP'nin başarısı olmayacak. Şengal'den Kobani'den bütün Ortadoğu'nun ve hakların başarısıdır. 7 Haziran akşamı herkes HDP'nin meşesinin yeşilliği ile renkler istiyoruz. O akşam işçiler, çalışanlar, memurlar, içlerine huzur dolmuş bir şekilde evet bizler kardeş kavgasını bitirecek, işsizliği bitirecek, barışı getirecek güne uyandık desinler. Oy veren de vermeyen de o sabah mutlu ve huzurlu uyansın istiyoruz. HDP bütün halkların başarısını ilan edecek" dedi.
Adaylara uyarıda da bulunan Demirtaş, "Attığınız her adım, söylediğiniz her söz, Türkiye halklarını, ezilenlerini temsil etmeli" dedi. "Barajı aşar aşmayız ama bu mücadeleyi layıkıyla yürütmeliyiz" diyen Demirtaş, "Sizleri Allah utandırmasın, Allah yolunuzu açık etsin" sözleriyle konuşmasını bitirdi. Demirtaş, konuşmasının hem başında hem de sonunda Kürtçe de konuştu.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV